**Pure Wave Inverter Model DP4X4-0098-300W**
**Specifications: **
* **Model: ** DP4X4-0098-300W
* **Size: ** 236 x 171 x 74 mm
* **Material: ** Housing: Aluminum alloy, Panel: Metal
* **Color: ** Black + Red
* **Weight: ** 1.136 kg
* **Input Voltage: ** 12V, 29.5A
* **Output: ** AC 230V - 60Hz, 300W Max
* **USB output: ** 5V, 2.1A (max)
**Features: **
* **Pure and high frequency sine wave: ** Ensures your devices operate stably and safely.
* **100% Real Power: ** Allows you to run your devices at full efficiency.
* **Microprocessor control system: ** Ensures accurate power conversion control.
* **Smart Cooling Fan: ** Maintains the temperature of the adapter to ensure continuous operation.
* **Durable Aluminum Alloy: ** Ensures a strong, long-lasting device.
* **USB 2.1 Output: ** Suitable for charging mobile devices.
* **Remote Control (Optional): ** Allows you to control the converter remotely.
**Protection specifications: **
* **OTP (Over-Temperature Protection)**
* **OCP (Overcurrent Protection)**
* **OVP (Overvoltage Protection)**
* **LVP (Low Voltage Protection)**
* **SCP (Short Circuit Protection)**
* **OPP (Overcurrent Protection)**
**Applications: **
* **Car Applications: ** Suitable for charging mobile phones, cameras, laptops, and more.
* **Travel & Trips: ** Used in caravans, yachts, camping.
**Pure sine wave: **
* **DC-AC Power Converter: ** Converts direct current (DC) to alternating current (AC).
* **AC Output & DC Input: ** Provides reliable power to all devices.
300W Pure Sine Wave Power Inverter - Pure and safe power for devices, compact and portable size, multiple protections for device safety